Η άσκηση είναι φάρμακο

Στο πλαίσιο της διεθνούς δράσης “Exercise is Medicine” και σε συνεργασία με το Εργαστήριο Φυσιολογίας της Ιατρικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών εκπονήθηκε στο σχολείο μας δίωρο εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο «Η άσκηση είναι φάρμακο», με σκοπό την ενημέρωση – ευαισθητοποίηση των μαθητών Β', A' (B2, A1) Λυκείου για τα οφέλη της άσκησης στην υγεία μας και απώτερο στόχο τη μείωση της καθιστικής ζωής και την αύξηση της σωματικής δραστηριότητας και της άσκησης στους νέους μας. Στα πλαίσια του προγράμματος οι εκπαιδευτικοί παρουσίασαν στους μαθητές ειδικά σχεδιασμένο βίντεο με τίτλο «Η άσκηση στη ζωή μας» καθώς και αρχείο με επιστημονικά τεμκμηριωμένα στοιχεία ώστε να ενημερωθούν και να ευαισθητοποιηθούν για την άσκηση και τα οφέλη της στην υγεία μας.

Το πρόγραμμα διεξήχθη από τους εκπαιδευτικούς Κωνσταντίνο Μπαλασά, Κωνσταντίνο Σωτηριάδη, Χρηστίδη Μιχάλη και Μαστραλέξη Δημήτριο στο εργαστήριο πληροφορικής του σχολείου μας με τη βοήθεια του κ. Χριστοδούλου Χρήστου ΠΕ86 .

You are here: Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Η άσκηση είναι φάρμακο