“Κάθε αρχή και δύσκολη … ή μήπως όχι ;”

Στο σχολείο μας – το Γενικό Λύκειο Νέας Τρίγλιας – γίνεται μια προσπάθεια από ορισμένα παιδιά όσον αφορά την ενημέρωση όλων των συμμαθητών τους και όχι μόνο, για την καθημερινότητα και τις «ειδήσεις» που αφορούν το σχολείο. Πολλές ενέργειες και δράσεις παίρνουν «σάρκα και οστά» χωρίς ωστόσο να γίνονται αντιληπτές από τους περισσότερους στο σχολείο. Σε συζητήσεις στους διαδρόμους ακούγεται ότι δεν υπάρχει συνεργασία μεταξύ διδακτικού προσωπικού και μαθητών.

Βέβαια, όλο αυτό θα καταρριφθεί με την έκδοση της σχολικής ηλεκτρονικής εφημερίδας από την οποία όλοι θα ενημερώνεστε για οτιδήποτε συμβαίνει και αφορά το σχολείο μας. Πληροφορίες και ενημέρωση για εκδρομές, εκδηλώσεις, προγράμματα ακόμη και κάποιες ανακοινώσεις από τον διευθυντή θα τις μαθαίνετε πρώτοι ως αναγνώστες της εφημερίδας μας. Το ρεπορτάζ θα είναι πάντα έγκυρο και ζητούμε την κατανόησή και την στήριξη σας στην προσπάθειά μας. Θέλουμε από την πρώτη ημέρα λειτουργίας να καλύπτουμε όλα όσα σας αφορούν ως μαθητές του λυκείου μας. Βέβαια, δεν θα παραλείψουμε και τα ζητήματα της ευρύτερης τοπικής κοινωνίας που έχουν άμεση επίδραση στην καθημερινότητά μας. Δεν θα κρυφτούμε στιγμή πίσω από το δάχτυλό μας και αν χρειαστεί θα κατακρίνουμε και αισχρά και ανεπίτρεπτα φαινόμενα και αποφάσεις. Στην αντίπερα όχθη, φυσικά, θα επικροτούνται διακρίσεις μαθητών αλλά και η κοινωνική τους ευαισθησία. Επιπρόσθετα, θα προσπαθούμε με διάφορους τρόπους να σας ψυχαγωγούμε κυρίως με κάποιες χιουμοριστικές αναρτήσεις. Τέλος, θα θέλαμε να τονίσουμε ότι η σχολική εφημερίδα είναι ένα μέσο έκφρασης για όλους τους μαθητές.

Όποιος θέλει να εκφράσει την γνώμη του για οποιοδήποτε θέμα αφορά το σχολείο είναι ευπρόσδεκτος!

Καλή μας αρχή!!

Εκ μέρους της συντακτικής ομάδας!