Ο ΕΘΕΛΟΝΤΗΣ ΜΕΣΑ ΜΑΣ

Το σχολείο μας μετά από πρόταση του κ. Βογιατζή και της κ. Παλαιολόγου και την έγκριση τόσο του διευθυντή όσο και του συλλόγου διδασκόντων του ΓΕ.Λ. Ν Τρίγλιας οργάνωσε ενημέρωση των μαθητών της Γ λυκείου για προγράμματα Erasmus που απευθύνονται σε νέους προς απόκτηση πλήθους εμπειριών. Η γνωριμία με άλλους πολιτισμούς, με ομηλίκους από άλλες ευρωπαϊκές χώρες, η συνεργασία σε θέματα που προβληματίζουν την ανθρωπότητα όπως η κλιματική αλλαγή, ο πόλεμος, η προσφυγιά, τα οικονομικά αδιέξοδα θα συμβάλλουν στην ολοκλήρωση των μαθητών και στην ωριμότητά τους. Οι νέοι σε αυτά τα προγράμματα μπορούν να εκφραστούν με ποικίλους τρόπους όπως θέατρο, φωτογραφία, μικρού μήκους ταινίες και να συνεργαστούν με άλλους νέους στην Ευρώπη. Όλες αυτές οι δράσεις έχουν ως βάση τους τον εθελοντισμό και επειδή πιστεύουμε ότι η πρόθεση υπάρχει από μέρους των παιδιών αλλά δε γνωρίζουν τρόπους να τη διοχετεύσουν, η εκδήλωση αυτή πιστεύουμε ότι βοήθησε πολύ τους μαθητές μας.

Οι μαθητές έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον , βομβάρδισαν κυριολεκτικά με ερωτήσεις τους υπεύθυνους της ενημέρωσης. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον είχε η παρουσίαση της προσωπικής εμπειρίας των εθελοντών που δραστηριοποιούνται στον Δήμο Ν. Προποντίδας από την Ισπανία και την Γαλλία. Ελπίζουμε οι μαθητές μας να προβληματίστηκαν , να διεύρυναν τους ορίζοντές τους τον τρόπο θεώρησης της ζωής τους και να ανακάλυψαν μέσα τους τον εθελοντισμό.

εθελοντές

εθελοντές1