ΠΟΛΛΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΛΥΚΕΙΟ ΜΑΣ

Σίγουρα όλοι μας έχουμε σκεφτεί πόσο βαρετές είναι οι ώρες στο σχολείο και πόσο αργά περνάνε. Ελάτε παραδεχτείτε το, μεταξύ μας μιλάμε. Μόνο διδασκαλία νέας ύλης, τράπεζα θεμάτων και στο βάθος πανελλαδικές εξετάσεις. Όμως για φέτος αφού απαλλαγήκαμε και από τον κορονοϊό υπάρχει μια πνοή δημιουργικότητας, ζωντάνιας και πολλά νέα θέματα να ασχολούμαστε να συζητάμε και να αναζητάμε. Πλήθος προγραμμάτων τρέχουν στο λύκειό μας, με τεράστια ποικιλία θεμάτων. Κάθε μαθητής/ μαθήτρια του σχολείου μας μπορεί να συμμετέχει σε παραπάνω από ένα πρόγραμμα εάν το θέλει και να αποκτήσει και βεβαίωση συμμετοχής στο τέλος της χρονιάς. Μέσα στις ομάδες αυτές κάθε φορά οι συμμετέχοντες μαζί με τον υπεύθυνο καθηγητή συζητούν, ανακαλύπτουν, ανταλλάσσουν απόψεις και ασχολούνται με δημιουργικές εργασίες ατομικές και ομαδικές. Πόσο θαυμαστό και όμορφο είναι εμείς να βρίσκουμε τα ενδιαφέροντα μας και να χρησιμοποιούμε την κριτική μας σκέψη σε θέματα της αρεσκείας μας που έχουν ωστόσο και διδακτικό χαρακτήρα. Τα προγράμματα που υλοποιούνται στο σχολείο μας είναι:

«Κλικ, προστάτευσέ το!» Σκοπός του προγράμματος είναι η ανάπτυξη της παρατηρητικότητας των μαθητών και η ευαισθητοποίησή τους στην ανάληψη δράσης για ζητήματα του περιβάλλοντός τους. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει ομαδικές δραστηριότητες όπως έρευνα με εργαλείο το φωτογραφικό φακό στη γειτονιά τους, επιλογή θέματος που θέλουν να προστατεύσουν και σχεδιασμό δράσης για αυτό.

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Έλα στη θέση μου!» αποτελεί μια εγκεκριμένη από το Υπουργείο Παιδείας πρόταση προσέγγισης βασικών ζητημάτων που συνδέονται με τις ανισότητες φύλου στην Ελλάδα, με στόχο να ενημερώσει και ευαισθητοποιήσει τους μαθητές και τις μαθήτριες της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Το πρόγραμμα έχει εγκριθεί από το Υπουργείο Παιδείας και υλοποιείται βάσει εκπαιδευτικού υλικού σε μορφή οδηγού προς τον/την εκπαιδευτικό, το οποίο περιλαμβάνει φύλλα εργασίας για τις/τους μαθήτριες/τες

«Εγώ και Εσύ μαζί»- Εκπαίδευση στα Ανθρώπινα Δικαιώματα: Στόχος: η εκπαιδευτική προσέγγιση των Ανθρώπινων Δικαιωμάτων και των Δικαιωμάτων των Παιδιών μέσα από δραστηριότητες που αφορούν τη διαφορετικότητα, το προσφυγικό ζήτημα, τον σεξουαλικό προσανατολισμό, την ισότητα των φύλων και την προσβασιμότητα. Με βάση το υλικό, οι εκπαιδευτικοί καθοδηγούνται δημιουργικά στην εφαρμογή και τη σκοποθεσία του προγράμματος, μέσα από την υλοποίηση δραστηριοτήτων και σχεδίων παρεμβάσεων εντός της τάξης, αλλά και ως προς τον σχεδιασμό και την υλοποίηση κοινωνικών παρεμβάσεων. Η πραγματοποίηση βιωματικών δράσεων έχει ως στόχο τη συμμετοχική δράση και την ενεργοποίηση του μαθητικού κοινού.

Επίσης υπάρχει ο όμιλος της σχολικής εφημερίδας την οποία διαβάζετε αυτή τη στιγμή που φιλοδοξεί να καταγράφει όσα συμβαίνουν στο σχολείο μας από μια ομάδα παιδιών με μεράκι για την δημοσιογραφία. Υπάρχει ο όμιλος του θεάτρου με μαθητές και μαθήτριες που εκφράζονται μέσω της κίνησης και των θεατρικών κειμένων.

Τέλος, για πρώτη φορά το σχολείο μας θα συμμετέχει σε ένα Ευρωπαϊκό συνέδριο για την τέχνη στην Φλωρεντία και ετοιμάζει θεατρικό δρώμενο με « ομιλούντα αγάλματα». Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε στην ιστοσελίδα του σχολείου μας.

ΕΣΕΙΣ ΣΕ ΠΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΤΕ;;;