Θεατρικός όμιλος του ΓΕΛ Ν.Τριγλιας

Πρόσφατα είχα τη χαρά να βρεθώ παρούσα σε μια από τις πρόβες της θεατρικής ομάδας του σχολείου μας, την οποία επιμελείται ο κ. Βογιατζής. Μια ομάδα γεμάτη πάθος, γέλιο, φαντασία και θέληση για δουλειά. Η ονομασία της παραμένει προς το παρόν άγνωστη. Έκρινα ενδιαφέρουσα την ενασχόλησή τους και θέλησα να σας ενημερώσω σχετικά με αυτήν.

Η Μαρία Λ., η Κωνσταντίνα Μ., η Αναστασία Β., η Μαρία Μ., η Μαρίνα Γ., η Σοφία Ι., ο Θοδωρής Τ., η Βασιλική Μ. και η Νικολέτα Γ. είναι τα μέλη της ομάδας. Παιδιά που ενδιαφέρονται για το θέατρο, με εξαιρετική κίνηση στον χώρο, συγχρονισμό και ομαδικότητα. Αποφάσισαν να ασχοληθούν με το έργο « Ο μονόλογος ενός σαλιγκαριού», ένα έργο που αφουγκράζεται τη σύγχρονη ζωή. Ένα έργο, το οποίο τα παιδιά έχουν αγαπήσει και προσπαθούν να κάνουν κτήμα τους. Πρόκειται για ένα διασκευασμένο κείμενο που αναφέρεται στην αυτογνωσία, με αυτοσαρκασμό, χορό, τρέλα και ένταση. Μια μοντέρνα προσέγγιση στην οποία φυσικά συμμετέχει και το εκάστοτε κοινό που τους παρακολουθεί. Ένα έργο καθόλου κλασικό και συνηθισμένο με υπέροχο συνδυασμό ξένων λέξεων, καθημερινότητας και δράματος, και ρόλους με τους οποίους θα ταυτιστούμε όλοι μας.

theatriki omada

Τα παιδιά στο τέλος της χρονιάς θα παρουσιάσουν το θεατρικό τους μπροστά στους μαθητές του σχολείου μας. Ένα απρόβλεπτο θεατρικό έργο διάρκειας μιας ώρας, με πολλά τραγούδια στο οποίο εναλλάσσονται το νεύρο με την ηρεμία. Επιπλέον, όπως πληροφορήθηκα από τον κ. Βογιατζή τα παιδιά έχουν τη θερμή υποστήριξη του συγγραφέα του βιβλίου, ο οποίος φρόντισε να τονίσει την ψυχολογία τους και να ανεβάσει το ηθικό τους. Μέσα από όλη αυτή την ιστορία υπάρχει ένα μήνυμα που θέλει να περάσει ο συγγραφέας μέσω του σαλιγκαριού, αυτό λοιπόν ακριβώς το μήνυμα ή αν θέλετε ηθικό δίδαγμα θα προσπαθήσουν να μας περάσουν τα παιδιά μέσα από αυτή τους την εξαίσια προσπάθεια.

Τους ευχαριστούμε πολύ και τους ευχόμαστε καλή επιτυχία!